دانستنی ها

این 5 نشانه که سلامت کلیه شما در خطر است

مراقبت از کلیه ها برای سلامت کلی مهم است زیرا این اندام های حیاتی نقش مهمی در حفظ سلامت دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال، بی توجهی به سلامت کلیه ها می تواند مشکلات مختلفی از جمله اختلال در عملکرد کلیه، وجود خون در ادرار و فشار خون را به همراه داشته باشد.

از آنجایی که بیماری‌های کلیوی می‌توانند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهند، مهم است که علائم بالقوه مشکلات کلیوی را بشناسیم و برای جلوگیری از بدتر شدن این وضعیت به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید.

در اینجا پنج علامت هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد کلیه های شما ممکن است از کار بیفتند:

پوست خشک
پوست خشک و خارش دار می تواند نشانه ای از بیماری معدنی و استخوانی باشد که اغلب با اختلال عملکرد کلیه همراه است. این زمانی اتفاق می افتد که کلیه ها دیگر نمی توانند تعادل مناسب مواد معدنی و مواد مغذی را در جریان خون حفظ کنند.

آپنه خواب
نمی توانید به اندازه کافی در شب بخوابید؟ کلیه های خود را بررسی کنید زیرا تحقیقات نشان می دهد که این مشکل نشان دهنده بیماری پیشرفته کلیه است.

گرفتگی عضلات
نتایج تحقیقات در سال 2016 نشان داد که بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی پیشرفته (CKD) اغلب درد مزمن اسکلتی عضلانی (CMP) را تجربه می کنند که به طور قابل توجهی بر سلامت کلی و کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد.

از دست دادن اشتها
کاهش ناگهانی اشتها ممکن است نشان دهنده بیماری کلیوی باشد. بر اساس نتایج یک مطالعه منتشر شده در PubMed در سال 2021، سطوح پایین آسیل گرلین و سطوح بالای سایتوکین های پیش التهابی (TNF-α و IL-6) در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مشاهده شد که ممکن است دلیل اصلی آن باشد. برای این. دوست نداشتن غذا…

تکرر ادرار
بیماری کلیوی ممکن است مستقیماً باعث افزایش تکرر ادرار نشود، اما اگر بیماری کلیوی دارید ممکن است با افزایش ادرار در شب و همچنین مشکلات دیگری مانند فشار خون بالا و دیابت مواجه شوید. افزایش تکرر ادرار نیز ممکن است نشانه ای از مشکلات پروستات در مردان باشد.

بیماری های کلیوی ممکن است همیشه کشنده نباشد، اما پزشکان از مردم می خواهند که در مراحل خفیف به دنبال کمک پزشکی باشند. هر درجه ای از آسیب کلیه را می توان با آزمایش خون و ادرار هدفمند تشخیص داد. همچنین کنترل دیابت و قند خون برای حفظ عملکرد خوب کلیه مهم است.

آوین احمدی

آوین احمدی هستم سردبیر و مدیرمسئول رسانه بازتاب آنلاین که سعی میکنم آنچه در ایران و جهان میگذرد را برای شما در این وبسایت به اشتراک بگذارم

مقالات جذاب با ارزش مطالعه بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا