اخبار روز

هر فرد چقدر به ویتامین D نیاز دارد؟ :: بازتاب آنلاین

نقش ویتامین D در پیشگیری از برخی بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی – عروقی، برخی سرطان‌ها، بیماری ام اس، کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی از جمله آسم به خصوص در کودکان ثابت شده است و این ویتامین را می‌توان از منابع مختلف و همچنین با قرص در دوزهای تعیین‌شده برای گروه‌های سنی تامین کرد.

به گزارش بازتاب آنلاین، کارشناس ارشد گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیشتر افراد از طریق تابش نور خورشید بر پوست مقدار کافی ویتأمین D به دست می‌آورند. لباس، دود، گرد و غبار، شیشه پنجره، هوای ابری، هوای آلوده و کرم‌های ضد آفتاب مانع رسیدن اشعه ماوراء‌بنفش به بدن و تبدیل پیش‌ساز به ویتأمین D می‌شوند. در افراد با پوست تیره در مقایسه با کسانی که پوست روشن دارند ویتأمین D کمتری ساخته می‌شود.

باقری بیان کرد: افرادی که شب‌کار هستند و روزها می‌خوابند، کسانی که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند و مجبورند داخل منزل بمانند و اشخاصی که تمام بدن خود را با لباس می‌پوشانند بیشتر در معرض خطر کمبود ویتأمین D قراردارند. در صورتی که صورت و دست‌ها به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه و به مدت دو تا سه بار در هفته در ماه‌های زمستان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد، ویتأمین‌ ‌D مورد نیاز بدن تأمین می‌شود اما برای جلوگیری از اثر زیان‌بار نور خورشید به خصوص در تابستان در ساعات نزدیک ظهر از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۶ عصر از مواجهه با نور خورشید دوری شود.

فواید ویتأمین D

وی عنوان کرد: شناخته‌شده‌ترین نقش نقش ویتأمین D، کمک به جذب کلسیم و فسفر است. همچنین ویتأمین D در تمایز، تکثیر و رشد سلولی در بسیاری از بافت‌ها شامل پوست، عضلات، پانکراس، اعصاب و سیستم ایمنی نقش دارد.

کارشناس ارشد گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: نقش ویتأمین D در پیشگیری از برخی بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی – عروقی، برخی سرطان‌ها، بیماری ام اس، کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی از جمله آسم به خصوص در کودکان ثابت شده است.

کارشناس ارشد گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به عوارض کمبود ویتأمین D بیان کرد: ویتأمین D موجب پیشگیری از بروز بیماری‌هایی مانند راشیتیسم در کودکان، استئومالاسی در بزرگسالان و پوکی استخوان در سالمندی می‌شود. دریافت ویتأمین D و کلسیم موجب افزایش قدرت و هماهنگی عضلات می‌شود. کمبود ویتأمین D منجر به بروز بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، شکستگی‌های استخوانی، مرگ و میر ناشی از سکته مغزی (CV)، سرطان روده بزرگ و بیماری‌های عفونی می‌شود.

وی در خصوص منابع ویتأمین D گفت: شیر غنی‌شده با ویتأمین D و ماهی تن از منابع مفید ویتأمین D است. زرده تخم‌مرغ حاوی ویتأمین D است و به همین دلیل توصیه می‌شود زرده و سفیده تخم‌مرغ حتما با هم مصرف شوند. جگر گاو نیز منبع ویتأمین D به همراه بسیاری دیگر از مواد مغذی مانند ویتأمین A، آهن و پروتئین است. ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد از منابع اصلی و غنی ویتأمین D محسوب می‌شوند.

نیاز هر فرد در گروه‌های سنی به ویتأمین D

وی عنوان کرد: با توجه به ابلاغ برنامه کشوری مکمل‌یاری ویتأمین D و کلسیم برای گروه‌های سنی مختلف، میزان مورد نیاز برای دیگر گروه‌های سنی متفاوت است. به کودکان زیر دو سال از سه تا پنج روز بعد از تولدIU/Day ۴۰۰ معادل یک سی سی قطره D + A یا مولتی ویتأمین داده شود. در گروه سنی دو تا هشت ساله هم هر دو ماه یک بار یک پرل IU ۵۰۰۰۰ مگا دوز ویتأمین D داده شود که معادلIU/Day ۸۰۰ است.

کارشناس ارشد گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: در افراد هشت تا ۱۸ ساله برای دانش‌آموزان سنین ابتدایی هر دو ماه یک بار و برای دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم هر ماه یک پرل IU ۵۰۰۰۰ مگا دوز ویتأمین D داده شود. گروه سنی ۱۹ تا ۵۹ ساله هم هر ماه یک بار مگا دوزIU ۵۰۰۰۰ ویتأمین D مصرف کنند.

باقری بیان کرد: گروه سنی ۶۰ سال به بالا هر دو هفته یک مگا دوز IU ۵۰۰۰۰ ویتأمین D داده شود. کلیه مادران باردار باید از ابتدای بارداری تا هنگام زایمان، روزانه IU۱۰۰۰ ویتأمین D مصرف کنند. این مقدار ویتأمین می‌تواند به صورت مجزا و یا از پایان هفته شانزدهم بارداری در قالب مولتی ویتأمین به شرطی که حاوی ۱۰۰۰ واحد ویتأمین D باشد در دوران بارداری مورد استفاده قرار بگیرد.

آویسا احمدی نیا

آوین احمدی هستم سردبیر و مدیرمسئول رسانه بازتاب آنلاین که سعی میکنم آنچه در ایران و جهان میگذرد را برای شما در این وبسایت به اشتراک بگذارم

مقالات جذاب با ارزش مطالعه بالا

دکمه بازگشت به بالا