اخبار روز

تا سال 2030، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در سراسر جهان خواهد بود!

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی نسبت به افزایش آمار دیابت در ایران هشدار داد و گفت: بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، دیابت تا سال 2030 هفتمین عامل مرگ و میر در جهان خواهد بود.

نجمه سیفی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: شیوع دیابت به ویژه دیابت نوع دو در سطح جهان به سرعت در حال افزایش است و بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، دیابت تا سال 2030 هفتمین عامل مرگ و میر در جهان خواهد بود.

وی افزود: شیوع دیابت در کشورهای در حال توسعه نیز به شدت در حال افزایش است و در بین کشورهای خاورمیانه، ایران از شیوع بالای دیابت برخوردار است به طوری که 14 درصد جمعیت بالای 25 سال ایران از دیابت رنج می برند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به خطراتی که فرد پس از ابتلا به دیابت با آن مواجه است، گفت: ابتلا به دیابت با خطر بیماری‌های زیادی همراه است که نارسایی ارگان‌های حیاتی مثل چشم، کلیه و عروق، بیماری‌های قلبی و عروقی، هم چنین افزایش نرخ مرگ و میر و ناتوانی در جمعیت‌ها از جمله این موارد است.

سیفی ادامه داد: علاوه بر مشکلات، بیماری ها و ناتوانی هایی که دیابت به همراه دارد، هزینه های زیادی هم برای فرد و هم برای نظام سلامت و دولت دارد. بنابراین تشخیص زودهنگام دیابت و علاوه بر آن پیشگیری از دیابت بسیار مهم است.

این دکترای تغذیه تصریح کرد: یک مطالعه کوهورت بزرگ انجام شده در مشهد نشان داد که رعایت عادات غذایی سالمتر یعنی مصرف بیشتر میوه و سبزیجات، غلات کامل و ماهی خطر ابتلا به دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

وی بیان کرد: در مقابل مصرف نوشیدنی‌های قندی مثل نوشابه، دلستر و آبمیوه‌های صنعتی به طور معناداری خطر بروز دیابت را افزایش می‌دهد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود:در این مطالعه نوع سبک زندگی افراد بر میزان ابتلا به دیابت نیز بررسی شد و نتایج نشان داد که سبک زندگی افراد هم به طور چشمگیری بر بروز دیابت تاثیرگذار است، به طوری که افرادی که اضافه وزن داشتند، سیگار مصرف می‌کردند و فعالیت بدنی کمتری داشتند به طور معناداری بروز دیابت در آنها بیشتر بود .

سیفی تاکید کرد: برای کنترل شیوع دیابت در جامعه باید به تغییر عادات غذایی و سبک تغذیه توجه ویژه داشت.

وی همچنین درباره روند رو به رشد شیوع دیابت در کودکان هشدار داد و گفت: مطالعات به طور واضح افزایش شیوع دیابت در کودکان را نشان می‌دهد، خصوصا اینکه با تغییر سبک زندگی کودکان، کم تحرکی و چاقی در کودکان در حال افزایش است که باعث افزایش خطر بروز دیابت می شود. یکی از نگرانی‌های ما به عنوان متخصصین تغذیه، کنترل چاقی در کودکان و پیشگیری از بروز دیابت در سنین بعدی است.

این متخصص تغذیه یادآور شد: دیابت بیماری است که عوامل متعددی از جمله ساختار ژنتیکی فرد، سبک زندگی و نوع غذای دریافتی و همچنین محیط زندگی افراد در بروز آن دخیل است.

سیفی تصریح کرد: برخی فاکتورها مانند دریافت‌های غذایی و سبک زندگی به طور کامل قابل اصلاح هستند. رعایت رژیم غذایی سالم و اصلاح سبک زندگی می‌تواند در پیشگیری از دیابت و خطرات همراه آن بسیار موثر باشد.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

مقالات جذاب با ارزش مطالعه بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا